Wentylacja i chłodzenie pomieszczeń

Wentylacja i chłodzenie pomieszczeń

Autorem artykułu jest Patrycjusz Urbanek

Nasze mieszkania to nie jedynie ściany, podłogi, meble i inne sprzęty czy materiały. To również wiele skomplikowanych instalacji i mniej lub bardziej zaawansowanych technologii, bez których normalne funkcjonowanie w ogóle nie byłoby możliwe lub byłoby bardzo trudne.

Bez niektórych instalacji, np. elektrycznej, budynki mieszkalne mogłyby funkcjonować, choć wielu ludziom może to się wydawać nierealne. Prąd jedynie ułatwia nam życie, ale nie jest niezbędny, tak jak światło czy woda. Niemniej jednak, niektóre instalacje, takie jak wentylacja, muszą być uwzględnione w projekcie każdego budynku, w którym będą przebywać żywe istoty. Oczywiście, prawdopodobnie moglibyśmy normalnie funkcjonować w budynku bez wentylacji, jednak mogłoby to być dla nas niebezpieczne.

1224090_sparks

Wentylacja w budynkach mieszkalnych zakładana jest po to, aby możliwa była stała cyrkulacja, a więc wymiana powietrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, takich jak kuchnia, gdzie narażeni jesteśmy na działanie szkodliwych dla zdrowia substancji, np. gazu z kuchenki. Dzięki wentylacji zużyte i zanieczyszczone powietrze wymieniane jest na świeże nawet wtedy, gdy okna w domu są pozamykane. Nie musimy więc na okrągło wietrzyć, np. kiedy na dworze jest wyjątkowo zimno, możemy bowiem polegać na wentylacji.

Firmy, które zajmują się montowaniem systemów wentylacyjnych, świadczą też inne usługi, z dziedzin, takich jak np. chłodnictwo i klimatyzacja. Szczególnie dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w ciepłym klimacie, cieszy się ta druga usługa. Niektórzy ludzie błędnie uważają, że wentylacja oraz klimatyzacja to jedno i to samo. Rzeczywiście, klimatyzacja działa na podobnych zasadach co wentylacja. Jednakże, chodzi tu nie tyle o wymianę powietrza, co o regulację jego temperatury. Dzięki klimatyzacji możemy np. ochłodzić pomieszczenie, gdy jest nam gorąco. Klimatyzacja jest niezwykle przydatna w miejscach, gdzie temperatury są wyjątkowo skrajne.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Related posts

Top