Wymiana jonowa jako sposób na pozbycie się kamienia i soli?

Wymiana jonowa jako sposób na pozbycie się kamienia i soli?

Autorem artykułu jest Lena Wiśniewska

Wymiana jonowa to zjawisko zamiany ruchliwych jonów na inne jony tego samego znaku zachodzący na jonicie. Jonit zaś to substancja służąca do przeprowadzania selektywnego procesu wymiany jonowej.
Wymiana jonowa to zjawisko zamiany ruchliwych jonów na inne jony tego samego znaku zachodzący na jonicie. Jonit zaś to substancja służąca do przeprowadzania selektywnego procesu wymiany jonowej. Wymiana ta zachodzi w kolumnach i filtrach jonitowych. Przepuszczenie przez warstwę jonitu ciekłego roztworu powoduje albo dodanie określonego jonu albo pozbycie się z niego określonego jonu.

Jonity wykorzystuje się w procesie uzdatniania wody (warunkiem jest atest PZH dla stosowanego jonitu). Stosowane są do takich metod jak zmiękczanie wody i demineralizacja wody.

Twarda woda jest częstym problem zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i dla przemysłu. Twardość wody oznacza się stopniem rozpuszczenia soli wapnia i magnezu. Tak powstaje kamień, którego negatywnymi efektami są: duże straty energii w urządzeniach grzewczych, rosnące zużycie środków piorących, efekt suchej i ściągniętej skóry po kąpieli. Wykorzystywane są tutaj zmiękczacze czyli specjalne filtry, inne do użytku domowego ? kompaktowe (zdjęcie poniżej) i inne użytkowane w przemyśle.

[img”>http://slavonia.pl/gordon/artelis/kompakt.jpg[/img”>

W zależności od stopnia i rodzaju twardości wody wymagana jest wymiana jonowa:
? W cyklu wodorowym na kationitach słabo kwaśnych ? usuwanie twardości węglanowej
? W cyklu sodowym lub wodorowym na kationitach silnie kwaśnych ? usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
? W cyklu wodorowym i cyklu sodowym ? usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
? W cyklu wodorowym (kationit słabo kwaśny ? dekarbonizacja + kationit silnie kwaśny – usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej)
? Dekarbonizacja i dekationizacja na kationicie silnie kwaśnym pracującym w cyklu sodowym i anionicie silnie zasadowym pracującym w cyklu chlorkowym.

Demineralizacja wody zaś polega na całkowitym usunięciu z wody kationów i anionów.

[img”>http://slavonia.pl/gordon/artelis/demineralizacja.jpg[/img”>

Metodę tą stosuje się gdy zależy nam na wodzie o bardzo dużej czystości, co często się zdarza w niektórych typach przemysłu np. energetyce jądrowej, przemyśle spożywczym.

[img”>http://slavonia.pl/gordon/artelis/demineralizator.jpg[/img”>

Natomiast w celu uzdatnienia wody do picia stosuję się odsalanie czyli częściowe usuwanie jonów wody.

Jeśli poszukujesz nowoczesnych rozwiązań do oczyszczania wody zapraszamy na stronę internetową: www.proekojp.pl ? uzdatnianie wody.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

hastagi na stronie:

#kationit sodowy #dekarbonizacja jonitowa

Related posts

Top